• -8,00 zł
Babukar szedł przodem
Babukar szedł przodem

Babukar szedł przodem

31,00 zł 39,00 zł -8,00 zł
Brutto

Dostępne także jako:

Tekst:  Giovanni Dozzini
Przekład: Aleksandra Soroka-Kulma
Liczba stron: 160
Rodzaj: powieść
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-965236-4-8
Data premiery: wrzesień 2022
Wiek: dla dorosłych
Cena: 39 zł
Książka dostępna również jako ebook.

Przeczytaj fragment

 

Nagrodzona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej książka Babukar szedł przodem to zapis czterdziestu ośmiu godzin z życia czterech uchodźców ubiegających się o azyl we Włoszech – za nimi jest czas drogi przez połowę Afryki i Morze Śródziemne, teraz są w czasie oczekiwania, zawieszenia między nadzieją, że ich prośba zostanie przyjęta i lękiem przed odrzuceniem

Babukar, Ousman, Yaya i Robert – dwóch z nich czeka na pierwszą rozprawę przed komisją, trzeci odwołuje się do sądu cywilnego, bo jego wniosek nie został zaakceptowany, tylko Babukar uzyskał ochronę humanitarną – przez pewien czas może żyć bez strachu. Dlatego zawsze idzie przodem.

Cała czwórka postanawia pojechać w weekend pociągiem nad morze, z Perugii na plażę Falconara Marittima. Ta podróż to zapis pozornie nie znaczących wydarzeń: spotkań, obsesji, wizji, meczów piłkarskich, zmiennych relacji (rozumianych również przez pryzmat zależności między ich rodzimymi językami a urzędowym włoskim), ale też konfliktów, na przekór którym czwórka przyjaciół zawsze się odnajduje, idąc gęsiego ulicami prowincji środkowych Włoch, jakby wrócili do Afryki.

Książka wydana w ramach projektu KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.

 
Książkę poleca:
lubimy-czytac.webp

***

Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.

kreatywna-europa.webp

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

promesa.webp

9788396523648
985 Przedmioty
Nowy
9788396523648
9788396523648

Teraz niewidzialni mają swoją własną powieść. Babukar szedł przodem wypełnia pustkę i opowiada o nich w najuczciwszy sposób.

„Il Manifesto” (Aneglo Ferracuti)

Ucieczka przed wojną w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Definiowanie siebie, poszukiwanie różnic i podobieństw. Wytrwałość i humanizm. „Babukar szedł przodem” to szczególna książka.

Lubimyczytac.pl(wywiad z autorem)

Może właśnie ta książka będzie pierwszą z wielu kolejnych, które sprowokują nas do refleksji. Co z tego, że czwórka naszych bohaterów wsiadła do pociągu bez biletów? Przecież i nam się to zdarza i podobnie jak oni, płacimy wtedy mandat. Co z tego, że kibicują w rozgrywkach jednemu krajowi, a za innym nie przepadają? Czy my robimy inaczej? Są tacy sami. Różnią się tym, że nie mają swojego miejsca, domu i nikogo, kto by w nim na nich czekał. Mają za to wiele złych wspomnień, które wloką się za nimi i nie sposób zrzucić ich z ramion.

„Babukar szedł przodem” nie rozwiąże problemu, to pewne. Ale jest to znakomicie napisana opowieść, delikatna, bez śladu manifestacji, dzięki temu bardzo prawdziwa.

Jazzwoman (Lubimyczytac.pl)

Bądź pierwszą osobą, która napisze recenzje.
Recenzje (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Produkt dodany do listy ulubionych
Product added to compare.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Widnokrąg S.C. z siedzibą w Piasecznie.

Więcej informacji o korzystaniu przez nas z plików cookies oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.