Butelka taty
Tekst: Artur Gębka
Ilustracje: Agata Dudek
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 64
Rodzaj: książka dla dzieci
ISBN: 978-83-965236-9-3
Oprawa: twarda
Data premiery: marzec 2023
Wiek: 8+
Cena okładkowa: 44 zł
Kiedy pojawiła się po raz pierwszy? Nikt nie wie na pewno. Na początku stanęła obok fotela, nie rzucając się w oczy. Od początku nie spodobała się Wojtkowi, za to tata… Tata coraz dłużej i uważniej wpatrywał się w butelkę, aż od tego patrzenia zaczęła rosnąć.
Niezwykle sugestywna opowieść o zagubieniu i niepomocnych sposobach radzenia sobie z problemami, które z czasem stają się wielkim ciężarem dla całej rodziny. Jest to również historia o nadziei. Pokazuje, że warto prosić o pomoc, bo tylko odkrycie tego, co często pozostaje ukryte, daje szansę na zmianę. Korzystając z pomocy, można poradzić sobie z największymi trudnościami i odzyskać to, co jest najcenniejsze.
Nagrody:
Książka roku Polskiej Sekcji Ibby 2023 (WYRÓŻNIENIE)
Książka roku Plebiscytu Lokomotywa 2023 w kategorii od A do Z (NAGRODA)
***
Partnerami książki są:
Książka Artura Gębki podnosi na duchu, choć opowiada o walce z nałogiem, któremu poddaje się jeden z członków rodziny. O tym poważnym temacie autor mówi językiem prostym, który okazuje się doskonale uzupełniony obrazem. Pomiędzy słowem a rysunkiem zachodzi migotanie znaczeń, które bardzo silnie przemawia do odbiorcy. Książka ukazuje dziecięcy świat jako niewinny i kolorowy, niczym klocki rozsypane na dywanie czarno-białego pokoju, ale kolorowa jest również butelka, która zaburza ład tegoż świata, wprowadza do niego chaos i zwyczajnie nie pasuje. Zieleń butelki stopniowo zajmuje coraz więcej miejsca na ilustracjach, ewokując niepokój i poczucie zagubienia czy osamotnienia, zabarwia nawet skórę Wojtka i mamy. Kiedy wszystko wokół przyjmuje barwę butelki, nie należy tracić nadziei, że powrócą inne kolory. Zdecydowanie polecam tę książkę – plaster dla duszy, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.
Biblioteka Główna Woj. Mazowieckiego
„Butelka taty” to jedna z tych książek dla dzieci, które poruszają najwrażliwsze struny. Tak niewielu wydawców proponuje książki z trudnymi tematami, które niestety nie omijają też najmłodszych. Mało tego, są bardzo powszechne, choć prawda jest taka, że wolimy ich nie widzieć i o nich nie wiedzieć.
Jest w tej książce też nadzieja i wspaniale pokazane ludzkie zmagania z nałogiem. To, co on robi z człowiekiem, który w pewnym monecie się poddaje. Co robi z rodziną i co robi z emocjami. Na końcu książki jest numer telefonu dla wszystkich, którzy po jej przeczytaniu poczują, że potrzebują z kimś porozmawiać. Zazwyczaj staram się podpowiedzieć wiek czytelników, jednak ta książka nie wpada w żadne ramy. Zrozumieją ją dzieci, które miały do czynienia z nałogiem niszczącym rodzinę. A powinny poznać wszystkie, dorośli także.
Przyzwyczailiśmy się myśleć o problemie alkoholowym w kontekście rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, tymczasem tu mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją: tato nie otrzymał awansu… Nałóg zaczyna się od frustracji, podobnej do tych, których doświadcza każdy z nas…
Ostry Dyżur Literacki – rozmowa z autorem Arturem Gębką oraz ilustratorką książki Agatą Dudek | Czasdzieci.pl
Jedna z najważniejszych książek dla młodych czytelników, jakie miałam w rękach...
Literacka Kavka | podcast Moje Regały
Artur Gębka oraz Agata Dudek zdobywają medal olimpijski w dziedzinie prostoty. Ich książkę polecam wszystkim, bez wyjątku.
Historia o tacie, zassanym przez panoszącą się w domu butelkę, jest w istocie opowieścią o alkoholizmie ojca z perspektywy małego synka. Opowiedzianą z wyczuciem, bez ferowania wyroków i z rzadkim w podobnych sytuacjach happy endem. Agata Dudek podąża za tym tekstem, uciekając od dosłowności w rodzaj baśniowej metafory i w zabawę formą. Kolorowa okładka z opartowskim tłem jest zmyłką – bo choć na pierwszych kilku ilustracjach pojawia się szersza paleta kolorów, to jest stopniowo wypierana przez kontrast czerni i bieli ze zwiastującą alkoholową chorobę zielenią. Zielona jest butelka, zielony smutek taty, zielona staje się mama, napiętnowana przez nieprzyjemne spojrzenia sąsiadów. Agata Dudek, zderzając kreskę w stylu retro, kojarzącą się z obrazkami bezpiecznego dzieciństwa z ograniczoną paletą kolorów i tematem z innego porządku, osiąga poruszający efekt. (T.B.)
Ta książka to perełka. Wspaniały, mądry, pełen uważności tekst dopełniają świetne ilustracje Agaty Dudek. Dominuje w nich biel, czerń i zieleń butelki…. Zabawki Wojtka mają jeszcze kolory… Świat dziecka pozostaje jeszcze barwną nadzieją. Zobaczcie jak wspaniale udało się oddać tymi obrazami nastrój panujący w tej rodzinie.
„Butelka taty” to książka ważna i bardzo dobrze, że powstała. Arturowi Gębce i Agacie Dudek udało się znakomicie zgrać ascetyczny tekst z przejmującymi ilustracjami.
Zobacz także