• -8,00 zł
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty
Butelka taty

Butelka taty

36,00 zł 44,00 zł -8,00 zł
Brutto

Tekst: Artur Gębka
Ilustracje: Agata Dudek
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 64
Rodzaj: książka dla dzieci
ISBN: 978-83-965236-9-3
Oprawa: twarda
Data premiery: marzec 2023
Wiek: 8+
Cena okładkowa: 44 zł

 

Kiedy pojawiła się po raz pierwszy? Nikt nie wie na pewno. Na początku stanęła obok fotela, nie rzucając się w oczy. Od początku nie spodobała się Wojtkowi, za to tata… Tata coraz dłużej i uważniej wpatrywał się w butelkę, aż od tego patrzenia zaczęła rosnąć.

Niezwykle sugestywna opowieść o zagubieniu i niepomocnych sposobach radzenia sobie z problemami, które z czasem stają się wielkim ciężarem dla całej rodziny. Jest to również historia o nadziei. Pokazuje, że warto prosić o pomoc, bo tylko odkrycie tego, co często pozostaje ukryte, daje szansę na zmianę. Korzystając z pomocy, można poradzić sobie z największymi trudnościami i odzyskać to, co jest najcenniejsze.

Nagrody:

Książka roku Polskiej Sekcji Ibby 2023 (WYRÓŻNIENIE)

Książka roku Plebiscytu Lokomotywa 2023 w kategorii od A do Z (NAGRODA)

***

Partnerami książki są:

fundacja-la-fontaine.webp fundacja-idylla.webp 

9788396523693
504 Przedmioty
Nowy
9788396523693
9788396523693

Książka Artura Gębki podnosi na duchu, choć opowiada o walce z nałogiem, któremu poddaje się jeden z członków rodziny. O tym poważnym temacie autor mówi językiem prostym, który okazuje się doskonale uzupełniony obrazem. Pomiędzy słowem a rysunkiem zachodzi migotanie znaczeń, które bardzo silnie przemawia do odbiorcy. Książka ukazuje dziecięcy świat jako niewinny i kolorowy, niczym klocki rozsypane na dywanie czarno-białego pokoju, ale kolorowa jest również butelka, która zaburza ład tegoż świata, wprowadza do niego chaos i zwyczajnie nie pasuje. Zieleń butelki stopniowo zajmuje coraz więcej miejsca na ilustracjach, ewokując niepokój i poczucie zagubienia czy osamotnienia, zabarwia nawet skórę Wojtka i mamy. Kiedy wszystko wokół przyjmuje barwę butelki, nie należy tracić nadziei, że powrócą inne kolory. Zdecydowanie polecam tę książkę – plaster dla duszy, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.

Biblioteka Główna Woj. Mazowieckiego

„Butelka taty” to jedna z tych książek dla dzieci, które poruszają najwrażliwsze struny. Tak niewielu wydawców proponuje książki z trudnymi tematami, które niestety nie omijają też najmłodszych. Mało tego, są bardzo powszechne, choć prawda jest taka, że wolimy ich nie widzieć i o nich nie wiedzieć.

Jest w tej książce też nadzieja i wspaniale pokazane ludzkie zmagania z nałogiem. To, co on robi z człowiekiem, który w pewnym monecie się poddaje. Co robi z rodziną i co robi z emocjami. Na końcu książki jest numer telefonu dla wszystkich, którzy po jej przeczytaniu poczują, że potrzebują z kimś porozmawiać. Zazwyczaj staram się podpowiedzieć wiek czytelników, jednak ta książka nie wpada w żadne ramy. Zrozumieją ją dzieci, które miały do czynienia z nałogiem niszczącym rodzinę. A powinny poznać wszystkie, dorośli także. 

Aktywne czytanie | YouTube

Przyzwyczailiśmy się myśleć o problemie alkoholowym w kontekście rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, tymczasem tu mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją: tato nie otrzymał awansu… Nałóg zaczyna się od frustracji, podobnej do tych, których doświadcza każdy z nas…

Ostry Dyżur Literacki – rozmowa z autorem Arturem Gębką oraz ilustratorką książki Agatą Dudek | Czasdzieci.pl

Jedna z najważniejszych książek dla młodych czytelników, jakie miałam w rękach...

Literacka Kavka | podcast Moje Regały

Artur Gębka oraz Agata Dudek zdobywają medal olimpijski w dziedzinie prostoty. Ich książkę polecam wszystkim, bez wyjątku.

Lubimyczytac.pl

Historia o tacie, zassanym przez panoszącą się w domu butelkę, jest w istocie opowieścią o alkoholizmie ojca z perspektywy małego synka. Opowiedzianą z wyczuciem, bez ferowania wyroków i z rzadkim w podobnych sytuacjach happy endem. Agata Dudek podąża za tym tekstem, uciekając od dosłowności w rodzaj baśniowej metafory i w zabawę formą. Kolorowa okładka z opartowskim tłem jest zmyłką – bo choć na pierwszych kilku ilustracjach pojawia się szersza paleta kolorów, to jest stopniowo wypierana przez kontrast czerni i bieli ze zwiastującą alkoholową chorobę zielenią. Zielona jest butelka, zielony smutek taty, zielona staje się mama, napiętnowana przez nieprzyjemne spojrzenia sąsiadów. Agata Dudek, zderzając kreskę w stylu retro, kojarzącą się z obrazkami bezpiecznego dzieciństwa z ograniczoną paletą kolorów i tematem z innego porządku, osiąga poruszający efekt. (T.B.)

Polska Sekcja IBBY

Ta książka to perełka. Wspaniały, mądry, pełen uważności tekst dopełniają świetne ilustracje Agaty Dudek. Dominuje w nich biel, czerń i zieleń butelki…. Zabawki Wojtka mają jeszcze kolory… Świat dziecka pozostaje jeszcze barwną nadzieją. Zobaczcie jak wspaniale udało się oddać tymi obrazami nastrój panujący w tej rodzinie. 

Wilcze lektury

„Butelka taty” to książka ważna i bardzo dobrze, że powstała. Arturowi Gębce i Agacie Dudek udało się znakomicie zgrać ascetyczny tekst z przejmującymi ilustracjami.

Poczytaj mi

Bądź pierwszą osobą, która napisze recenzje.

Zobacz także

Recenzje (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Produkt dodany do listy ulubionych
Product added to compare.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Widnokrąg S.C. z siedzibą w Piasecznie.

Więcej informacji o korzystaniu przez nas z plików cookies oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.