• -8,00 zł
Gapiszon i...
Gapiszon i...
Gapiszon i...
Gapiszon i...

Gapiszon i...

34,00 zł 42,00 zł -8,00 zł
Brutto

Tekst: Bohdan Butenko
Ilustracje: Bohdan Butenko
Wymiary: 145 x 160 mm
Liczba stron: 48
Rodzaj: książka kultowa dla wszystkich
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-68060-00-3
Data premiery: marzec 2024
Wiek: dla wszystkich

Cena okładkowa: 42 zł

 

Kultowy bohater i TRZY ZUPEŁNIE NOWE historie!

Gapiszon miał wiele imion. Po angielsku nazywał się Scatterbrain, po francusku Nigaudin, po litewsku Pupikas. W tej książce poznacie przygody Zipfelzapfela… Ciekawe, w którym kraju występował pod tym imieniem? Premiera trzech nigdy niepublikowanych w Polsce komiksów Bohdana Butenki Gapiszon i… odbyła się 23 marca 2024 roku, w dwóch miastach równolegle: w Warszawie, podczas Małego Konesera – jedynej w Polsce imprezy targowo-festiwalowej poświęconej wyłącznie literaturze dla dzieci, oraz w Krakowie, podczas 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu!

 

Gratka dla miłośników Bohdana Butenki!

  • Gapiszon i rośliny,
  • Gapiszon i piłka
  • oraz Gapiszon i kostium królika

- seria z przygodami Zipfelzapfela (takim imieniem przedstawiał się niemieckim dzieciom Gapiszon) ukazała się w NRD w połowie lat 80. XX wieku.

 

Bohater pojawia się w krótkich, slapstickowych scenach. Żywe kolory ilustracji z pewnością przykują uwagę najmłodszych, a parafilmowe historyjki rozwiną ich wyobraźnię i nauczą czytania narracji obrazkowej.

Po latach, szykując w Muzeum Karykatury wystawę Butenko dla małych i dużych [2023], odnaleźliśmy oryginalne plansze z niemieckich wydań (wraz z ręcznym projektem składu) w archiwach rodziny autora. Wszystko idealnie zachowane i gotowe do druku – mówi Michał Rzecznik, kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca rysunków satyrycznych, ilustracji i murali, współautor komiksów dla dzieci i młodzieży, a także kurator wystawy Butenko dla małych i dużych w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Plansze zostały starannie zeskanowane, by w pełni zachować piękno oryginałów, pozostawiając fakturę papieru oraz drobne niedoskonałości barw wynikające z jakości materiałów, którymi w latach 80. dysponował Bohdan Butenko.

 

Wystawa ilustracji z książki:

Gapiszon-wystawa3.webp

Gapiszon-wystawa4.webp

Gapiszon-wystawa5.webp

Gapiszon-wystawa6.webp

Gapiszon-wystawa7.webp

Gapiszon-wystawa8.webp

---

Patronaty:

Muzeum Karykatury   fundacja-la-fontaine.webp

9788368060003
1311 Przedmioty
978-83-68060-00-3
9788368060003

(…) najważniejsze w historyjkach o Gapiszonie jest to, że wciąż mogą być atrakcyjne dla najmłodszych czytelników. To proste mikrofabułki w stylu, jaki doskonale pamiętamy z „Misia” czy „Świerszczyka”. W jednej z nich tytułowy bohater podlewa kwiatki, w drugiej próbuje ściągnąć piłkę z drzewa, w trzeciej – cudownie absurdalnej – szyje kostium królika. Minimum treści, sekwencje obrazków pozbawionych dialogów i didaskaliów, a mogą być znakomitym pretekstem do uruchomienia wyobraźni. Urzekająca prostotą kreska Butenki pozwala przecież na samodzielne dobudowywanie kontekstów, rozszerzanie opowieści, „dorysowanie” ciągu dalszego we własnej głowie.

Jakub Demiańczuk, „Polityka"

Bądź pierwszą osobą, która napisze recenzje.
Recenzje (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Produkt dodany do listy ulubionych
Product added to compare.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Widnokrąg S.C. z siedzibą w Piasecznie.

Więcej informacji o korzystaniu przez nas z plików cookies oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.