• -8,00 zł
Morten, Emilia i zaginione światy
Morten, Emilia i zaginione światy

Morten, Emilia i zaginione światy

31,00 zł 39,00 zł -8,00 zł
Brutto

Dostępne także jako:

Tekst: Reeli Reinaus
Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki
Ilustarcje: Marja-Liisa Plats
Wymiary: 143 x 210 mm
Liczba stron: 192
Rodzaj: powieść dla nastolatków
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-969661-6-2
Data premiery: 30 stycznia 2024
Wiek: 12+

Cena okładkowa: 39 zł

Przeczytaj fragment

 

Droga do wolności czasem prowadzi przez bagna...

Napisana w tonacji realizmu magicznego historia o Mortenie i Emilii – podobnie jak opowieść o Mariusie i wilkołaczce Liisi – charakteryzuje się przenikaniem dwóch światów, realnego i magicznego. W nich ludzie współistnieją z bohaterami z baśni i legend, a nawet z duchami, a przyroda jest wspaniała – nieokiełznana i pełna mocy. Za to problemy, z jakimi mierzą się młodzi bohaterowie, są jak najbardziej prawdziwe i uniwersalne.

Po śmierci dziadków Morten zostaje w domu sam z wujem, w chacie na skraju bagien. Jego mama pracuje za granicą, więc widują się sporadycznie. Ojca nie poznał nigdy.

Życie z wujem alkoholikiem jest nie do zniesienia, ale Morten nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Gdy w domu jest bardzo źle, ucieka na bagna. Tam czuje się wolny i bezpieczny, tam też oddaje się swojej pasji – fotografii. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z takich wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia wydaje się nieco dziwna, ale Morten dobrze się czuje w jej towarzystwie. Ma wrażenie, że Emilia rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny. Wkrótce jednak się okazuje, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien...

Biały Kruk 2017

***

Książka została wydana w ramach projektu Gramy w zielone.

Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.

kreatywna-europa.webp

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

promesa.webp

Tłumaczenie i druk książki zostały dofinansowane przez Cultural Endowment of Estonia.

cultural-endowment-estonia.webp

Patronaty:

newsweek-psychologia-dziecka.webplubimy-czytac.webp

Partnerzy projektu:

fundacja-la-fontaine.webpfundacja-idylla.webp

9788396966162
1551 Przedmioty
Nowy
9788396966162
9788396966162

Tajemniczą, czasem groźną, a czasem radośnie zachwycającą estońską przyrodę, opowieść o przyjaźni zawartej w najbardziej niespodziewanych okolicznościach i z najbardziej nieprawdopodobną dziewczyną, a także podkreślenie tego, jak ważne jest dzielenie się z innymi swoimi problemami – to wszystko znajdziecie w „Mortenie, Emilii i zaginionych światach”, czyli powieści (nie tylko) dla młodzieży.

Lubimyczytac.pl

Wzruszająca, kameralna opowieść estońska, nagrodzona w 2017 roku Białym Krukiem, to moja faworytka dzisiejszego zestawienia. Wielka mała powieść o Mortenie, osamotnionym chłopcu, który za wszelką cenę usiłuje się utrzymać na powierzchni życia, porusza w czytelniku sporo czułych strun. 

Aleksandra Sobańska „Biblioteka Publiczna”

Poruszająca historia, w której zaświaty mieszają się z rzeczywistością (…). Książka spodoba się młodym czytelnikom, którzy nie boją się elementów grozy w literaturze i lubią czytać o przeżyciach wewnętrznych bohatera. 

Koszykowa dla Bibliotekarza

Niełatwa książka, która nie próbuje koloryzować rzeczywistości ani pocieszać. Choć Mortena otaczają życzliwi ludzie, on nie prosi o pomoc i unika współczucia. Uznaje, że tak właśnie wygląda jego życie, a jedyne, co może zrobić, to je zaakceptować. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć, z jakimi myślami i emocjami zmaga się osoba uwięziona w świecie patologii i niepotrafiąca się z niego wyrwać. Obraz siły i bezsilności, dumy, lęku i niewysłowionego wołania o pomoc. 

Opowieść mówi również o poszukiwaniu pocieszenia poza granicami tego, co dostępne i rzeczywiste. O potrzebie miłości, akceptacji i zrozumienia. A także o odrzuceniu realnego wsparcia i ucieczce w alternatywną rzeczywistość. O rzeczach dla jednych niepojętych, a dla innych będących odpowiedzią na ich zmagania i osamotnienie. Przede wszystkim zaś mówi o nadziei, która tli się niczym światło gwiazd. Póki nasza gwiazda nie spadnie, nic nie jest ostatecznie stracone. 

Czasdzieci.pl

Autorka otwiera nam oczy, na często niezauważalny na pierwszy rzut oka, problem alkoholizmu i przemocy fizycznej. Robi to bardzo wiarygodnie, pisze o bezsilności Mortena, o wstydzie, poczuciu strasznej alienacji. Podejmuje też wątek samotnego dorastania. Momentami książka jest mroczna (w tej tonacji zachowane zostały również ilustracje), napawa nas dreszczem, a następnie do oczu cisną się łzy. Długo nie zapomnimy tej książki.

Frankobajanki

Wciągająca historia młodego chłopca przedstawiająca życie w estońskiej rodzinie, na prowincji. Odnosi się do legend, opowieści przekazywanych z dziada pradziada, ale też zahacza o takie tematy jak przemoc w rodzinie, ubóstwo i wyalienowanie wywołane wstydem. Przepiękne ilustracje nawiązujące do treści uzupełniają niesamowity klimat tej powieści. Przyznaję komplet gwiazdek i serdecznie polecam. Warto poznać świat widziany oczami estońskiego chłopca. (I. Frankowska)

Książka zamiast kwiatka (I. Frankowska)

Książka jest bardzo piękna, wzruszająca i niezwykle magiczna…

Przyjemne z pożytecznym

Bądź pierwszą osobą, która napisze recenzje.

Zobacz także

Recenzje (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Produkt dodany do listy ulubionych
Product added to compare.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Widnokrąg S.C. z siedzibą w Piasecznie.

Więcej informacji o korzystaniu przez nas z plików cookies oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.