- -8,00 zł
Morten, Emilia i zaginione światy
31,00 zł
39,00 zł
-8,00 zł
Brutto
Dostępne także jako:
Tekst: Reeli Reinaus
Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki
Ilustarcje: Marja-Liisa Plats
Wymiary: 143 x 210 mm
Liczba stron: 192
Rodzaj: powieść dla nastolatków
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-969661-6-2
Data premiery: 30 stycznia 2024
Wiek: 12+
Cena okładkowa: 39 zł
Droga do wolności czasem prowadzi przez bagna...
Napisana w tonacji realizmu magicznego historia o Mortenie i Emilii – podobnie jak opowieść o Mariusie i wilkołaczce Liisi – charakteryzuje się przenikaniem dwóch światów, realnego i magicznego. W nich ludzie współistnieją z bohaterami z baśni i legend, a nawet z duchami, a przyroda jest wspaniała – nieokiełznana i pełna mocy. Za to problemy, z jakimi mierzą się młodzi bohaterowie, są jak najbardziej prawdziwe i uniwersalne.
Po śmierci dziadków Morten zostaje w domu sam z wujem, w chacie na skraju bagien. Jego mama pracuje za granicą, więc widują się sporadycznie. Ojca nie poznał nigdy.
Życie z wujem alkoholikiem jest nie do zniesienia, ale Morten nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Gdy w domu jest bardzo źle, ucieka na bagna. Tam czuje się wolny i bezpieczny, tam też oddaje się swojej pasji – fotografii. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z takich wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia wydaje się nieco dziwna, ale Morten dobrze się czuje w jej towarzystwie. Ma wrażenie, że Emilia rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny. Wkrótce jednak się okazuje, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien...
Biały Kruk 2017
***
Książka została wydana w ramach projektu Gramy w zielone.
Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Tłumaczenie i druk książki zostały dofinansowane przez Cultural Endowment of Estonia.
Patronaty:
Partnerzy projektu:
9788396966162
1414 Przedmioty
Nowy
9788396966162
9788396966162
Tajemniczą, czasem groźną, a czasem radośnie zachwycającą estońską przyrodę, opowieść o przyjaźni zawartej w najbardziej niespodziewanych okolicznościach i z najbardziej nieprawdopodobną dziewczyną, a także podkreślenie tego, jak ważne jest dzielenie się z innymi swoimi problemami – to wszystko znajdziecie w „Mortenie, Emilii i zaginionych światach”, czyli powieści (nie tylko) dla młodzieży.
Wzruszająca, kameralna opowieść estońska, nagrodzona w 2017 roku Białym Krukiem, to moja faworytka dzisiejszego zestawienia. Wielka mała powieść o Mortenie, osamotnionym chłopcu, który za wszelką cenę usiłuje się utrzymać na powierzchni życia, porusza w czytelniku sporo czułych strun.
Aleksandra Sobańska „Biblioteka Publiczna”
Poruszająca historia, w której zaświaty mieszają się z rzeczywistością (…). Książka spodoba się młodym czytelnikom, którzy nie boją się elementów grozy w literaturze i lubią czytać o przeżyciach wewnętrznych bohatera.
Niełatwa książka, która nie próbuje koloryzować rzeczywistości ani pocieszać. Choć Mortena otaczają życzliwi ludzie, on nie prosi o pomoc i unika współczucia. Uznaje, że tak właśnie wygląda jego życie, a jedyne, co może zrobić, to je zaakceptować. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć, z jakimi myślami i emocjami zmaga się osoba uwięziona w świecie patologii i niepotrafiąca się z niego wyrwać. Obraz siły i bezsilności, dumy, lęku i niewysłowionego wołania o pomoc.
Opowieść mówi również o poszukiwaniu pocieszenia poza granicami tego, co dostępne i rzeczywiste. O potrzebie miłości, akceptacji i zrozumienia. A także o odrzuceniu realnego wsparcia i ucieczce w alternatywną rzeczywistość. O rzeczach dla jednych niepojętych, a dla innych będących odpowiedzią na ich zmagania i osamotnienie. Przede wszystkim zaś mówi o nadziei, która tli się niczym światło gwiazd. Póki nasza gwiazda nie spadnie, nic nie jest ostatecznie stracone.
Autorka otwiera nam oczy, na często niezauważalny na pierwszy rzut oka, problem alkoholizmu i przemocy fizycznej. Robi to bardzo wiarygodnie, pisze o bezsilności Mortena, o wstydzie, poczuciu strasznej alienacji. Podejmuje też wątek samotnego dorastania. Momentami książka jest mroczna (w tej tonacji zachowane zostały również ilustracje), napawa nas dreszczem, a następnie do oczu cisną się łzy. Długo nie zapomnimy tej książki.
Wciągająca historia młodego chłopca przedstawiająca życie w estońskiej rodzinie, na prowincji. Odnosi się do legend, opowieści przekazywanych z dziada pradziada, ale też zahacza o takie tematy jak przemoc w rodzinie, ubóstwo i wyalienowanie wywołane wstydem. Przepiękne ilustracje nawiązujące do treści uzupełniają niesamowity klimat tej powieści. Przyznaję komplet gwiazdek i serdecznie polecam. Warto poznać świat widziany oczami estońskiego chłopca. (I. Frankowska)
Książka zamiast kwiatka (I. Frankowska)
Książka jest bardzo piękna, wzruszająca i niezwykle magiczna…
Bądź pierwszą osobą, która napisze recenzje.
Zobacz także
Recenzje (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.