Przyjaciele na śmierć i życie
Dostępne także jako:
Tekst: Andrew Norris
Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska
Liczba stron: 128
Rodzaj: powieść dla nastolatków
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-962038-5-4
Data premiery: luty 2022
Wiek: 12+
Cena okładkowa: 42.00 zł
Przeczytaj fragment
Niełatwo być nastolatkiem. Jeszcze trudniej – gdy wszyscy w szkole uważają cię za dziwaka.
Wszystko może się zmienić, gdy spotka się osobę, przy której można być całkowicie sobą. Dla której nie jest się niewidzialnym…
Francis i Jessica przez długi czas czuli się niewidzialni i samotni, każde z innego powodu. Ich przypadkowe spotkanie na szkolnym boisku zapoczątkuje zaskakujący ciąg zdarzeń, który wywróci codzienność do góry nogami. Razem z Andi i Rolandem stworzą nierozłączną paczkę, a także podejmą się rozwiązania zagadki: jak umarła Jessica i dlaczego jej duch nadal kręci się wśród żywych?
Wzruszająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o przygodach grupy nastolatków, o samotności, inności i przyjaźni sprawiającej, że chce się żyć! Książka została wydana w ramach projektu Książki do zadań specjalnych.
Nagrody:
- Bolton Children’s Festiwa; (2017)
- Southwark Book Award (2017)
- Derbyshire Schools’ Book Award 2017
- Leeds Book Award (2016)
- Calderdale Book Award (2017)
- Stockport Book Award (2016) – Best Teen Read
Polecają:
Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zdaję sobie sprawę z tego, że rozmawianie na takie tematy, może się wydawać niekoniecznie dobrym pomysłem. Śmierć w naszej kulturze ogólnie jest tabu. Tym bardziej decyzja o odebraniu sobie życia. Jednak ta historia jest zaskakująco ciepła, lekka i szczera. Cieszę, że są odważni wydawcy, którzy po prostu podejmują z nastolatkami tego rodzaju rozmowy. Zerkając na statystyki (w Polsce i na świecie) związane z depresją nastolatków, mam wrażenie, że to powinien być jeden z ważniejszych tematów rozmów w domach i szkołach.
Właśnie rozmowa jest tym, co sprawiło, że każdy z bohaterów uwikłanych w opowieść odnalazł spokój. Rozmowa o codzienności i o myślach samobójczych. Bez tego dzieciaki naprawdę zostają same, a nasze (dorosłe milczenie) w niczym nie pomaga. Czy nam się to podoba, czy nie, tego tematu nie można przemilczeć. I rozumiem, że nie chcemy i nie potrafimy o nim rozmawiać. Dlatego właśnie doceniam takie książki, one otwierają oczy, odczarowują tabu i pomagają.
Czy książkę o samobójstwie można określić mianem wspaniałej? Z pewnością dziwnie to zabrzmi, ale TAK! Książka „Przyjaciele na śmierć i życie” powinna być lekturą obowiązkową dla każdego nastolatka. Myślę, że będzie idealną pozycją dla młodzieży od około 12 lat, ale warto przeczytać ją wspólnie, rodzinnie, bo jestem pewna że rodzicom pomoże zrozumieć relacje między rówieśnikami i trudy z jakimi na co dzień mogą zmagać się ich pociechy. To według mnie i mojego synka Janusza, z którym ją czytałam jedna z najlepszych książek tego roku!
Autorka pisze o potrzebie akceptacji. Pokazuje, że niektórzy ludzie różnią się od innych, ale to nie oznacza, że są gorsi. Ich wrażliwość pozwala im widzieć więcej, dlatego wielu rzeczy się boją i często przebywają w samotności. A to nikomu nie służy, bo każdy potrzebuje mieć choćby niewielkie grono znajomych i przyjaciół. Publikacja w delikatny sposób porusza problem szeroko rozumianej tolerancji, której tak bardzo brakuje we współczesnym świecie.
Wiele zwrotów akcji, które prowokują do przemyśleń. Tekst wciągający i bardzo wzruszający. Można się dowiedzieć czegoś o swoim życiu. Dobra literatura dla młodzieży.
"Angorka"
Pewnie to strategia naszego umysłu, ale dorośli szybko zapominają, jak trudno być nastolatkiem. Całym światem jest wtedy grupa znajomych, a największym lękiem - odrzucenie przez nią, czasem połączone z obojętnością...
"Sens"
Zobacz także